W dniu 14. listopada br. w Hotelu BoniFaCio zorganizowano kompleksowe szkolenie dla kadry kierowniczej ferm drobiu grzebiącego oraz wodnego Cedrob S.A. Organizatorami wydarzenia był Zakład Usług Weterynaryjnych i Zakład Produkcji Pasz, funkcjonujące w strukturach spółki.
Spotkanie zainaugurowano wspólnym lunchem, po którym nastąpiła część szkoleniowa. Gości powitali i zachęcili do aktywnej dyskusji Tomasz Walerowicz, dyrektor Zakładu Produkcji Pasz oraz Grzegorz Trojanowski, dyrektor Zakładu Usług Weterynaryjnych. W wydarzeniu uczestniczyli również doświadczeni specjaliści z branży, co znacznie podniosło wartość merytoryczną programu.
Pierwszym prelegentem był Jacek Ostapczuk-Makijenko, z-ca dyrektora Zakładu Usług Weterynaryjnych ds. prewencji i administracji weterynaryjnej Cedrob S.A., podkreślał on ogromne znaczenie prawidłowo prowadzonej oraz kompletnej dokumentacji dla stada. Zwracał szczególną uwagę na konieczność skrupulatnego gromadzenia wszystkich wymaganych dokumentów oraz ich właściwego prowadzenia, co pozwala uniknąć niepotrzebnych błędów i nieporozumień w zakładzie produkcji mięsa drobiowego.
Znaczący postęp w branży drobiarskiej, a przede wszystkim istotne zmiany hodowli brojlerów Ross 308 w ciągu ostatnich dwóch dekad omówił Krzystof Renowiecki z Aviagen EPI Sp. z o.o.. Dynamiczny rozwój tej dziedziny był bez wątpienia możliwy dzięki ogromnym osiągnięciom w genetyce, optymalizacji żywienia oraz większej trosce o dobrostan zwierząt. To z kolei przełożyło się na wyższą produktywność, lepszy stan zdrowia ptaków oraz zrównoważone podejście do produkcji przemysłowej. Efekty tych działań zauważmy dziś w szybszym wzroście piskląt, wyższej jakości mięsa drobiowego, charakteryzującego się soczystością i delikatnością oraz większej odporności na choroby, co finalnie przekłada się na wyższe wyniki produkcyjne całego stada.
Następnie wykład Krzysztofa Zielińskiego, Poultry Vaccines Technical Consultant CEE Elanco Poland Sp. z o.o. poruszał bardzo ważny temat jakości ściółki, jako istotnego parametru w przemysłowym chowie drobiu, ze szczególnym uwzględnieniem FPD oraz innych elementów dobrostanu zwierząt. Z pewnością regularna kontrola jakości ściółki, odpowiedni wybór materiału i utrzymanie czystości w kurniku są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w produkcji drobiu.
Wystąpienie Urszuli Serwy, ekspertki z firmy Elanco, rzuciło światło na niezwykle istotny aspekt w produkcji drobiu, jakim jest odpowiednio zbilansowane żywienie. Podkreśliła ona, że bogata i odpowiednio zbilansowana dieta nie tylko dostarcza energii, ale wpływa kompleksowo na szereg czynników, decydujących o końcowym sukcesie produkcji.
Duże zaciekawienie oraz zainteresowanie wywołała prezentacja Barbary Wojciechowskiej, dyrektor produkcji w Zakładu Mięsa Drobiowego, poświęcona nowoczesnym technologiom mycia i dezynfekcji. - Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań w naszym zakładzie udało się nam osiągnąć niezwykłą skuteczność w eliminowaniu zanieczyszczeń, jednocześnie minimalizując zużycie wody i preparatów chemicznych, podkreśliła Pani dyrektor. Przekłada się to nie tylko na oszczędności, ale także na mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Bez wątpienia jest to przykład zrównoważonego rozwoju w przemyśle spożywczym.
Konferencja szkoleniowa była wartościowym spotkaniem, podczas którego poruszono szeroki wachlarz tematyki związanej z nowoczesną hodowlą oraz produkcją drobiu, ze szczególnym uwzględnieniem dobrostanu zwierząt, zachowań prozdrowotnych, profilaktyki oraz finalnie jakości produktów drobiowych. Z pewnością zaprezentowana wiedza oraz wymiana doświadczeń, będą niezwykle przydatna w codziennej pracy na fermie.